Sétafika.hu

[ Túraprogramok ]
[ Elérhetőségek ]
[ Fórum ]
[ Bejelentkezés ]
[ Normál felület ]

Már befejeződött túra!

2012.12.30 6:30 - Fel a Somlóra! - (Fdorka)

(Részt veszünk a BTHE óévbúcsúztató, Fel a Somlóra! című rendezvényén, majd átutazunk Magyarpolányba, ahonnan szintén teszünk egy körtúrát.)

[ A túra fóruma ]

Indulás: 2012.12.30 (vasárnap) -- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --
Túravezető: Fdorka

Túra tervezett távja: 26 Km
Túrán tervezett szintemelkedés: 800 m

A túra várható költségei
(Útiköltség: kb. 13.000 Ft/autó + 2975 Ft autópálya matrica.
Nevezési díj: 800 Ft / fő (nem kötelező, csak annak, aki nevez a teljesítménytúrára a csúcson, és szeretne a díjazásban részesülni))
Belépők: kb. 800 HUF

Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
-- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --

A túra rövid leírása:
A túra csak telekocsival valósítható meg, ezért először is Cefre kutya fuvart vállaló autós jelentkezőt várok.

A túránk első felében a Börzsöny Természetbarát és Hegymászó Egyesület Fel a Somlóra! nevű óévbúcsúztató túrájával búcsúztatjuk mi is az óévet.

Somlóvásárhelyről indulva másszuk meg a Marcal-medencéből magányosan kiemelkedő bazaltkúpot. A Balaton-felvidék egyik tanúhegye különleges bazaltformáknak, ritka növény- és állatfajoknak nyújt otthont. A hegytetőn vár áll, és régen virágzó bronzkori település nyomait is felfedezhetjük, a hegyoldalban pedig a téli álmot alvó szőlőket. A környék nevezetességeit mutatja be a Kitaibel Pál botanikusról elnevezett tanösvény.

A hegytetőn álló Szent István kilátóhoz érkezőket emléklap, kitűző vagy hűtőmágnes, gyümölcs, tea, édesség, és somlói borból készült forralt bor várja. A szervezőknél (BTHE) december 26-ig jelentkezőket somlói készítésű házi Somlói galuska.

A rövid Somló túra után visszamegyünk az autókhoz, és átutazunk a közeli Magyarpolányba.

A település központjából induló Petőfi utcában népi műemlék jellegű oszlopos parasztházak állnak. A védett utcát, a bakonyi építkezésre jellemző tornácos, mellvédes, oszlopos kőházak alkotják, leggyakrabban fehérre festik, tetejüket régen náddal, napjainkban cseréptetővel fedik. A bakonyi falvakban gyakoriak az ilyen típusú házak, összefüggő utcasor azonban csak Magyarpolányban található.

A település másik nevezetessége, az 1770 körül épített kálvária, amely a község feletti dombon áll, ahova 153 lépcső vezet fel. Pihenőivel, öt stációépületben, közel életnagyságú faragott faszobrok állnak. A hegycsúcson lévő újgótikus kápolnát 1910-ben készítette Weber, zirci kőművesmester, a XIII. századi Bencés Szent Mór Vértanú templom emlékére, mely valaha e hegyen állott.

A Kálváriáról remélhetőleg szép kilátásban gyönyörködhetünk, ha az idő is úgy akarja, innen elindulunk a gyalog túránk második - hosszabbik felére, a közeli dombokon át.

A szintemelkedés nem lesz jelentős, de a korai sötétedés miatt, szapora tempót kell tartanunk a túra során.
Váltócipőt és fej- vagy zseblámpát hozzon mindenki!

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Akik szeretnek gyorsan haladni