Sétafika.hu

[ Túraprogramok ]
[ Elérhetőségek ]
[ Fórum ]
[ Bejelentkezés ]
[ Normál felület ]

Már befejeződött túra!

2016.02.14 13:30 - Látogatás a Bajor Gizi Szinészmúzeumben - (Csikarbarni)

(Tárlatvezetéssel megnézzük a Szinészmúzeum állandó kiállításait)

Indulás: 2016.02.14 (vasárnap) -- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --
Túravezető: Csikarbarni

Túra tervezett távja: Menet közben kialakul...
Túrán tervezett szintemelkedés: Menet közben kiderül...

A túra várható költségei
(Belépő: Teljes árú: 1000 Ft; diák, nyugdíjas: 400 Ft + Tárlatvezetés )
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
-- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --

A túra rövid leírása:
A PROGRAMRA ELŐRE FEL KELL IRATKOZNI

Szép ház nagy park közepén – A Bajor Gizi Színészmúueum története Bajor Gizi 1933. július 7-én kötött házasságot Germán Tibor gégészorvossal. Férjével a Németvölgyi útra (a későbbi Piłsudski, a mai Stromfeld Aurél utcába) költöztek. A Beyer család eredetileg földszintes házát Országh Béla tervei szerint alakították át nagystílű villává. Bajor Giziék otthona csakhamar a budapesti művészvilág kedvelt találkozóhelyévé vált. A kiállítás középpontjában a "szép ház" áll, mely Bajor Gizi otthonából, a művésztársadalom találkozóhelyéből, a bizarr gyilkosság/öngyilkosság helyszínéből évtizedek alatt Gobbi Hilda vezetésével színészmúzeummá, kultikus zarándokhellyé vált. Zenés műfajok – operett Az emelet első szobája a magyar színház egyik legnépszerűbb műfaját, a műfaj sztárjait (Blaha Lujzától Fedák Sárin át Honthy Hannáig, a Latabároktól Sárdi Jánoson át Rátonyi Róbertig), komponistáit (Huszka Jenőt, Kálmán Imrét, Lehár Ferencet) és színházait mutatja be. A Kulisszák mögött A négy emeleti szobában a színházi előadás létrejöttének folyamatával ismertetjük meg a látogatót.
A kiállítás középpontjában a színész áll, illetve a színész kapcsolata a társalkotókkal (írók, rendezők, tervezők) és a közönséggel. Az olvasópróba ismerteti a szereptanulással kapcsolatos szokásokat, a rendelkezőpróba a szerepépítési módszereket, az emlékpróba az előadás "felöltöztetését" (díszlet, jelmez), a premier pedig fölvillantja a színész és a közönség kapcsolatát és nevezetes előadásokat idéz meg.
Darvas Iván emlékkiállítás
A XX. századi magyar színjátszás fejedelme ő, az egyik legnagyobb formátumú művész, kinek szerteágazó tehetségét színpadi és filmszínészként, rendezőként, képzőművészként egyaránt ismerhetjük. Személyében olyan művészt idézünk meg, akinek művészi és emberi helytállását, hitvallását időről időre meg kell mutatni. Élete során rendíthetetlenül és következetesen tette le voksát olyan értékek mellett, melyek az utókor számára is példamutatóak. Darvas Iván szerteágazó munkásságának bemutatásával párhuzamosan számtalan pályatárs fölidézését tervezzük, mint Várkonyi Zoltán, Tolnay Klári, Ruttkai Éva vagy Makk Károly. Olyan színházakat mutatunk be, mint a rövid életű, ám annál értékesebb Művész Színház vagy a Vígszínház. Olyan színházi korszakokra emlékezünk, mint a borzongató 1950-es évek vagy a Darvas Iván által „aranykorként” jellemzett 1960-as évek. Ez az időszak izgalmas szelete a magyar színháztörténetnek. A tárlat az OSZMI kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeum három kiállítóterében kap helyet. A tárlat ideje alatt számos kísérőprogramokat szervezünk majd.

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Bárki, aki bírja...