Sétafika.hu

[ Túraprogramok ]
[ Elérhetőségek ]
[ Fórum ]
[ Bejelentkezés ]
[ Normál felület ]

Már befejeződött túra!

2023.06.17 8:40 - Andrássy-kastély - (Borostyanfa)

(Megtekintjük az Andrássy-kastélyt)

Indulás: 2023.06.17 (szombat) -- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --
Túravezető: Borostyanfa

(T.: 06-20-980-5699)

Túra tervezett távja: Menet közben kialakul...
Túrán tervezett szintemelkedés: Menet közben kiderül...

A túra várható költségei
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
-- Részletekről csak bejelentkezve, teljes jogkörrel olvashatsz --

A túra rövid leírása:
Az Andrássy-kastély

Prónay Gábor már 1737 előtt számos cseréptetős gazdasági épületet és lakóházat építtetett a faluban, özvegye, Róth Éva pedig a község északnyugati részén lévő dombocskán emeletes kastélyt (ma Öreg Kastély a neve, magántulajdonban van, romos állapotú). Lakója a XIX. század elején báró Prónay Sándor; ő alakította ki a kastélytól délnyugatra a Bócz-Kertkert-nek nevezett parkot, 60 hold területen, mely akkoriban Pest vármegye egyik legszebb parkjának számított, tavakkal, fürdőházzal, emlék kövekkel. A parkban a honfoglalás ezredik évfordulójára, a Millenniumra Wahrmann Renáta Ybl Lajos (más források szerint Nay Rezső Rudolf és Strausz Ödön) tervei alapján 1894–1895 között 50 szobás, fényűző, barokk stílusú kastélyt építtetett, előcsarnokában íves kétkarú falépcsővel, amely a párizsi Opera lépcsőjének másolata; a kastélyhoz az akkor divatos kialakítású, fémszerkezetű üvegházat emeltetett, az elhanyagolt kertet angolparkká alakíttatta. Az épület a XX. század első felében, a II. világháborúig a csíkszentkirályi, krasznahorkai és pesti palotákat birtokló Andrássy család tulajdonában volt, akik a kastélyokat nyaralásra és vadászatok alkalmával használták. A háború után a kastélyt államosították, berendezése eltűnt, az épület megrongálódott. Később a SZOT kezelésében gyermeküdülő lett. 1989-től a WOL Élet Szava Magyarország Alapítvány tulajdonában van.

A kastélypark

A 29,5 hektáros park napjainkban is értékes növények lakhelye. A parkban neoreneszánsz stílusú víztorony emelkedik, amely érdekes ipartörténeti emlék. 2013-ban újították fel az üvegházzal együtt. Az idős fáiról nevezetes kastélypark a nyolcvanas évek óta helyi jelentőségű természetvédelmi terület, amely – a WOL által szervezett nyári táborok idején kívül – szabadon látogatható. A kastély mellett bal felől induló földúton haladva a Beretvás-kúria romos épülete tűnik fel, a főúton pedig a termál csarnokhoz és kempinghez jutunk. Szemben a római katolikus templom áll.

Érdekesség

A 60-as és a 70-es években a kastély és környéke több film forgatásának helyszíne volt: 1964/65-ben itt vették fel A tizedes meg a többiek külső jeleneteit, 1969 nyarán pedig A nagy kék jelzés című filmet, Nádasy László rendezésében. 1970-ben a Só Mihály kalandjai, 1971-ben a Csárdáskirálynő film feldolgozását. 1984-ben a Különös házasság tévésorozatot.

Találkozó: június 17-én, szombaton reggel 8.40-kor találkozó a Keleti pu.-on a Tápiószecső felé induló vonatnál. A vonat indul 9.15-kor, Tápiószecsőre érkezik 9.54-kor. Busz indul Tóalmásra 10.05-kor. Hazafelé Busz indul 13.32 és 15.32 órakor, majd vonat csatlakozás minden óra 5 perckor.

Túravezető: Sipos Gyula

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Bárki, aki bírja...