3.137.199.162
tavasz
aedc77
105325
e4f3d1
dizajn/fejleckepek/hatter_20210322095002_tavasz.jpg
0
13
nincs
program

Túra - Kirándulás - Kerékpártúra - Vízitúra - Ingyenes szervezéssel

Ha van Andrea nevű ismerősöd, hívd fel és kívánj boldog névnapot!

Ez egy befejeződött túra! El ne indulj rá!
2016.04.10 - Kirándulás Pécelre

Hazánk egyik jelentős műemlékét a Ráday kastélyt nézzük meg vezetéssel.

Túravezető:
Csikarbarni
Indulás:
2016.04.10 10.00 (vasárnap)
Tájegység:
Pécel
Táv:
Menet közben kialakul...
Szintemelkedés:
Menet közben kiderül...
Kúl-Túra (Közös szinház, mozi, kiállítás, stb...)városnézés, arborétum, sétafikaEgynapos (szállás igénybevétele nélkül hazatérsz róla)Csak nappali túratömegközlekedéssel
Fotós túra
Túra doc Túra nyomtatható változata Túra kalória égetés
A költségekről:
Belépő a Ráday kastélyba: Teljes árú: 600 Ft; diák, nyugdíjas: 400 Ft
Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
Bárki, aki bírja...
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
Örs vezér-tere a 169E busz megállójában 10 órakor
A vezetés a kastélyban 11 órakor indul
Jelentkezés:
e-mail: vandorbot11@gmail.com
Tel: 06/20/475-3307
A program rövid leírása:
A PROGRAMRA ELŐRE FEL KELL IRATKOZNI

A busszal Pécel Kossuth-térig utazunk, innen sétálunk el a Ráday kastélyhoz. A kastélyt vezetéssel tekintjük meg.

A péceli Ráday-kastély nemcsak a 18. századi nemesi rezidenciák egyedi gyöngyszeme, hanem – gazdag irodalomtörténeti vonatkozásai miatt – szellemi kulturális örökségünknek is különleges emlékhelye. Az épület elődjét Ráday I. Pál – II. Rákóczi Ferenc titkos kancellárja és diplomatája – építtette fel, míg a ma látható, Grassalkovich stílusú kastélyt fia, a kora szellemi életére nagy hatással lévő Ráday I. Gedeon építtette 1755 és 1766 között, Mayerhoffer András és János építőmesterekkel.

Ráday Gedeon életének java részét a nemzeti művelődésnek áldozta. Kastélyában létrehozta a magyar művelődéstörténet egyik legjelentősebb könyvtárát, mely ma a Ráday Gyűjtemény része. Könyvtárának vörösmárvány oszlopokon nyugvó, kilencosztatú terének boltozatmezőit Scherwitz Mátyás tudományok allegóriáit megjelenítő freskói díszítik. Különlegesen szép emeleti dísztermének freskói erkölcsi üzeneteket hordozó görög-római mitológiai jeleneteket ábrázolnak. A kastély a 18. században a kor tudósainak és jeles íróinak találkozóhelye volt, Kazinczy Ferenc „péceli Parnasszusnak” nevezte. A kastélyban látható „A könyvtártól a konyháig – képek a Ráday család mindennapjaiból” című kiállítás e „péceli aranykort” idézi fel. A nemrégiben feltárt barokk konyhában korhű konyhai eszközöket, korabeli receptek és menük leírását lehet tanulmányozni, míg a kiállítás többi terében a kor nagy szellemi mozgalmainak, a nemzeti színház, az akadémia alapításának, az irodalmi szalonoknak a világa idéződik fel.
A „Könyvtártól a konyháig - Képek a Ráday család mindennapjaiból” címmel érdekes kiállítás is megtekinthewtő a kastélyban.

A kiállítás egyik különleges eleme a kor hangulatának stílusában kivitelezett, látványos képeket felmutató számítógépes prezentáció, amelynek segítségével az érdeklődő képet kaphat Ráday Pál és Ráday Gedeon koráról. Elolvashatja a velük kapcsolatot ápoló kortársak életrajzát, gyönyörködhet a Ráday-könyvtár művészi könyvkötéseiben, beavattat a könyvek beszerzésének, bekötésének titkaiba, és bepillanthat Ráday Gedeon és feleségének megindító hangvételű, személyes levelezésébe is, melyből két egymást gyöngéden szerető ember portréja rajzolódik ki.



Pécel másik nevezetes kastélya a Fáy kastély, mely 1910 körül épült. Jelenleg a Fáy András Mezőgazdasági Szakközépiskola kollégiumának ad helyet. Érdekessége hogy egy pincerendszer köti össze a Ráday kastéllyal.

A Fáy család története a tatárjárástól, IV. Béla idejétől kezdődik. A család már 1612-ben birtokos volt Pécelen. Fáy András iskoláit Sárospatakon végezte. Az ügyvédi vizsga letétele után 8 évig Pest vármegye szolgabírája.
1818-ban adta ki Friss bokréta című művét. A legnagyobb írói sikereit meséivel aratta: Fáy András eredeti meséi és aforizmái címmel. E mesék szinte kivétel nélkül célzatosak, valamilyen politikai vagy erkölcsi nézetet fejtenek ki. Pesti háza és fóti szőlője a kor számos nevezetes férfijának lesz találkozóhelye (fóti szőlőjében írta Vörösmarty a Fóti dalt) 1825-től tevékenyen részt vesz a politikában, Széchenyi eszméinek támogatója. Pest megye országgyűlési követe, a Budai Színház egyik igazgatója, a Kisfaludy Társaság első igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia helyettes elnöke. 1840-ben megalapítja az első magyar takarékpénztárt Hazai Első Takarékpénztár Egyesület néven.
1948-ban a péceli Fáy család kastélyában és a kastélyhoz tartozó parkban gépállomást hoztak létre, melyet 1952-ig működtettek. Az akkori Földművelésügyi Minisztérium Szakoktatási Főosztálya hozott létre a fölszámolt gépállomás épületeit, eszközeit felhasználva egy szakmai képzést nyújtó iskolát Pécelen.
1956-tól az iskola már mezőgazdasági szakiskolaként működött. Ennek keretében mezőgazdasági technikumban, gimnáziumban érettségizett tanulókat vettek fel, országos beiskolázással.
A kastélyt valószínűleg csak kívülről tudjuk megtekinteni, péceli programunk itt ér véget.
2016-04-10in1652280
gombazo.hu
Arte Tenebrarum Könyvkiadó trükkjei