44.192.129.85
tavasz
aedc77
105325
e4f3d1
dizajn/fejleckepek/hatter_20210322095002_tavasz.jpg
0
37
nincs
program

Túra - Kirándulás - Kerékpártúra - Vízitúra - Ingyenes szervezéssel

Ha van Auguszta nevű ismerősöd, hívd fel és kívánj boldog névnapot!

Ez egy befejeződött túra! El ne indulj rá!
2016.05.14 - Tündérek földjén

Útvonal: Dorog vá. - Kis-Strázsa-hegy - Nagy-Strázsa-hegy - Sátorkőpusztai-barlang - Strázsa-barlang (Tündérkapu) - Tábla-hegy - Kétágú-hegy - Tündér-szakadék - Tündér-barlang - Klastrompuszta - Piliscsév - Piliscsév vá.

Túravezető:
Bernipásztor
Indulás:
2016.05.14 08.00 (szombat)
Tájegység:
Pilis és Visegrádi-hegység
Táv:
25 km
Szintemelkedés:
922 m
Középhosszú túra (15-35 Km)egy-egy húzósabb emelkedővel tarkított közepes minőségű út vagy lankás, de nehezebben járható turistaút (pl. patakvölgy, szurdok)Egynapos (szállás igénybevétele nélkül hazatérsz róla)Csak nappali túratömegközlekedéssel
Túra során geoláda
Túra doc Túra nyomtatható változata Túra kalória égetés
Galéria:
Teljes útiköltség:
1675 Ft
Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
Bárki, aki bírja...
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
Nyugati pu. péntárak
A program rövid leírása:
Miután leszállunk a dorogi vonatról mindenki legyen résen, mert tündérek földjére lépünk. Azonban e tündéreket strázsák őrzik, így először a veszedelmes Gyilkos-tó mellett elhaladva a Kis-Strázsa-hegy kilátójához (csak előzetes bejelentkezés esetén nyitják ki - még nem találtam kontaktot) kell feljutnunk első próbatételként. Másodjára meg kell másznunk a 70 méterrel még magasabb Nagy-Strázsa-hegyet is. Harmadik próbatételként a Sátorkőpusztai-barlang és egy újabb őrszem, a Strázsa-barlang vár ránk. Csak ezután pillanthatjuk meg a Tündérkaput, mely valójában az utóbbi barlang előtere, amelyet egykor hévizes oldatok járták át és formáltak hatalmas gömbfülkéket, kioldásokat létrehozva.

A strázsákról a következőt illik tudni, hogy sikeresen teljesíthessük a 3 próbát: A legenda szerint Esztergom 1595-ös sikertelen ostrománál, Mansfeld Károly elfoglalta a területet és erős őrséget helyezett a hegyre. Vagyis strázsákat, őröket állíttatott, hogy azok figyelmeztessék a csapatokat, ha Buda felől jönne a török felmentő sereg. Innen ered a hegyek és a barlang neve. A terület később is több száz évig katonai területként működött, így fennmaradtak a természeti értékek és megmaradt különleges növényvilága (pl. rengeteg kökörcsin található a területen).

Felnézve a barlangnak több „ablaka” is van az előcsarnoknak, a bejárattal szemben pedig meredeken lefelé nyílik a barlang nyílása, amelyből a kitöltő agyagos üledéket korábban barlangkutatók távolították el.

Innen indulunk a Tábla-hegy irányába, majd jutunk a Kétágú-hegy alá, amit most kivételesen nem mászunk meg, hanem továbbindulunk az Országos Kéktúra útvonalán a tündérek másik rejteke irányába, az ún. Tündér-szakadékhoz és Tündér-barlanghoz.
Klastrompuszta érintésével érkezünk Piliscsévre, majd a falu vasútállomására, mely jócskán a településen kívül fekszik.
2016-05-14in1655549
gombazo.hu
Arte Tenebrarum Könyvkiadó trükkjei