18.217.182.45
tavasz
aedc77
105325
e4f3d1
dizajn/fejleckepek/hatter_20210322095002_tavasz.jpg
0
27
nincs
program

Túra - Kirándulás - Kerékpártúra - Vízitúra - Ingyenes szervezéssel

Ha van Mónika nevű ismerősöd, hívd fel és kívánj boldog névnapot!

Ez egy befejeződött túra! El ne indulj rá!
2009.08.09 - Szigligeti túra

Útvonal: Szigliget vasútállomás - Eszterházy-pince - Várhegy - Szigligeti-vár - Eszterházy-kastély - Majális-dűlő - Királyné-szoknyája - Óvár - Szentháromság-kápolna - Avasi templom-rom - Szigliget vasútállomás.

A túra vezetője saját kérésére törölte magát a Sétafika rendszeréből
VAGY
szabályszegés miatt ki lett tiltva!
- - -
Indulás:
2009.08.09 09.30 (vasárnap)
Tájegység:
Balaton környéke
Táv:
10 km
Szintemelkedés:
Menet közben kiderül...
Rövid túra (6-18 Km)könnyű túra enyhe emelkedőkkelEgynapos (szállás igénybevétele nélkül hazatérsz róla)Csak nappali túra
Túra doc Túra nyomtatható változata Túra kalória égetés
Galéria:
Teljes útiköltség:
2600 Ft
Összes egyéb költség:
600 Ft
A költségekről:
Utazás: Bp. felől hosszú, drága és nehézkes a tömegközlekedés, ezért az autós utazást javasoljuk.
Ha velünk tartasz, kérjük jelentkezz e-mailben, legkésőbb 2-3 nappal az indulás előtt, hogy az autó(k)-ban a férőhelyeket el tudjuk osztani. Találkozópont(ok) szokásosan előzetes megbeszélés szerint.
Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
Bárki, aki bírja...
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
Szigliget/Badacsonytördemic vasútállomásnál
A program rövid leírása:
2009.08.09 - Szigligeti túraA túránkat az Öreg-erdő és az Akasztó-domb mellett kezdjük. Innen az Eszterházy-pince felé haladunk a K jelzésen. A szigligeti Eszterházy Pince és Bormúzeum az Eszterházy grófok egykori borpincéjében a borkultúrához kapcsolódó tárgyi emlékek bemutatásával, borkóstolókkal, színvonalas magyaros folklór programokkal várja az idelátogatókat.
Innen utunkat Szigliget leghíresebb műemléke, a 239 méter magas Várhegyen álló középkori vár felé folytatjuk. A török hódoltság idején a Várhegy köré települt az Öregfalu. A fehér falu, nádtetős házak kanyargós közökkel a domboldalban egymás fölött helyezkednek el, és őrzik az elmúlt évszázadok hangulatát.
Mintha megállt volna itt az idő, olyan különös, nyugalmat adó hangulata van az ősi vár alatti kis Ó-falunak.
Csodálatos természeti környezetével a magyar költők által egyik leggyakrabban megénekelt tájak közé tartozik.
A templom mellől induló úton 15 perces gyaloglás után juthatunk fel az alsó várudvarba, majd onnan egy meredek út vezet a felső várba. A századok során többször gazdát cserélt, s valamennyi tulajdonosa bővítette, módosította. A várnak a török hódoltság idején hadászati jelentősége volt. Szigliget vára sosem került ellenséges kézbe.
A XVII. század végén egy villámcsapás következtében nagy része leégett. 1702-ben felrobbantották. Ezt követően a vár folyamatosan pusztult.
Napjainkban a Szigligeti Váralapítvány jóvoltából látványos munka kezdődött el a várban.
A Várhegy szomszédságában találjuk az Eszterházy-kastélyt, mely a XIX. század elején épült klasszicista stílusban. Az épületet kis torony díszíti. 15 hektáros parkja természetvédelmi terület, botanikai gyűjteménnyel, ritka fafajokkal. Nem ritka a száz évesnél idősebb faóriás. A park végében folyik a Tapolca-patak. A kastély 1953 óta Alkotóház, parkja szabadon látogatható. A Szigligeten található Arborétum is megtekinthető.
Várbelépő:tavaly 300.-Ft/fő volt, idei árakat nem találtunk.
Arborétum belépőjegy ára: 300 Ft.- /fő
Sétánk következő állomása felé a Majális-dűlőn vezet keresztül az utunk. Csodálatos panoráma tárul elénk, amikor megérkezünk a Királyné-szoknyájához, és az Óvárhoz.
A 181 méter magas tanú hegy másik neve -\"Királyné szoknyája\". Tetejét kis tölgyes borítja. A tölgy mellett a mezei juhar, a mezei szil és barkócaberkenye él. A fák alatt értékes, védett növényfajok: szúrós csodabogyó és a nagy ezerjófű talált menedéket.
Itt megpihenünk, majd a Rókarántó-dombon megnézzük a Szentháromság-kápolnát.
A 19. század negyvenes éveiben a szőlősgazdák kezdtek bele a klasszicista stílusú kápolna építésébe. 1846-ra már elkészült az építmény, és a Szentháromságnak ajánlották fel. A fehér falú templomocska homlokzata timpanonban fejeződik be, tornyában egy harang lakik. Szentélye félkör alakú záródású, kórusában az 1800-as évek végén vásárolt Högel harmónium még napjainkban is használható. Építésekor teteje még fazsindelyes volt. A második világháború végén őrtoronynak nézték, és bombazáport indítottak ellene. Csodálatos módon csak a zsindelyes tető égett le, a templom belseje, a szentképek nem sérültek meg. Csak ez után kapott cserépburkolatot. Legutóbb 1993-ban renoválták. 2003-ban elkészült a Kápolna kivilágítása, így a megvilágított falú épület este is pompázhat, és gyönyörű látványt nyújt az Aranykagylóban, Külső-hegyen. Régebben minden ünnepnap, jelenleg csak búcsúnapján tartanak itt szentmisét.
Utunk végén az Avasi templom romjaihoz érkezünk. Az Avasi templom rom (más néven a Csonka-torony) a XIII. században épült templom csonka tornya. Alul négy, feljebb hat-, majd nyolc-szöglet . Mögötte állt az egyhajós, egyenes szentélyzáródású templom. A mellette lévő part menti terület volt a kikötésre alkalmas rév helye.
Reméljük, kellemesnek találtátok a szigligeti sétát, a délután hátralévő részében, ha az idő is kegyes lesz hozzánk, egy Balatoni pancsolást terveztünk

2009-08-09in17668725
gombazo.hu
Arte Tenebrarum Könyvkiadó trükkjei