Túra - Kirándulás - Kerékpártúra - Vízitúra - Ingyenes szervezéssel
Ha van Gedeon nevű ismerősöd, hívd fel és kívánj boldog névnapot!
Ez egy befejeződött túra! El ne indulj rá!
2012.10.14 - Zebegény, templom, malomRövid-hosszú, könnyű-nehéz túra Zebegényből a Duna-kanyarban, völgyekkel, vizekkel, szép kilátásokkal.
Túravezető:
Fdorka
Fdorka
Indulás:
2012.10.14 09.00 (vasárnap)
Tájegység:
Börzsöny
Táv:
Menet közben kialakul...
Szintemelkedés:
Menet közben kiderül...
Galéria:
Teljes útiköltség:
2300 Ft
A költségekről:
Vonatjegy teljes áron oda-vissza 2300 Ft. Autóval 6.000 Ft/autó.
Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
Bárki...
Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
Találkozó: 8:30-9:00 Zebegényi Havas Boldogasszony templom. Túra indul 9:10.
Utazás lehetőleg telekocsival: találkozó 7:30 Hungária krt. - Thököly út sarka (Báthori István park). (Anyósülés előtt, láb alatt utazó Cefre kutty fuvart is vállaló autós jelentkezőt is várok.)
Csatlakozási lehetőség vonattal: Budapest-Nyugati ind. 7:41 érk. 8:53 (személy) vagy ind. 8:07 érk. 8:58 (zónázó).
(Aki a templomot belülről is meg szeretné nézni, annak egy órával korábban.)
Jelentkezni csak annak kell, aki telekocsi akcióban részt akar venni autósként vagy utasként. Aki a helyszínen csatlakozik, annak elég a megadott starthelyre jönnie. Létszámkorlát nincs, a felesleget úgyis elhagyom útközben. ;)
A hosszabb távra azok vállalkozzanak, akik bírják a kaptatót és a gyorsabb haladási tempót.
Utazás lehetőleg telekocsival: találkozó 7:30 Hungária krt. - Thököly út sarka (Báthori István park). (Anyósülés előtt, láb alatt utazó Cefre kutty fuvart is vállaló autós jelentkezőt is várok.)
Csatlakozási lehetőség vonattal: Budapest-Nyugati ind. 7:41 érk. 8:53 (személy) vagy ind. 8:07 érk. 8:58 (zónázó).
(Aki a templomot belülről is meg szeretné nézni, annak egy órával korábban.)
Jelentkezni csak annak kell, aki telekocsi akcióban részt akar venni autósként vagy utasként. Aki a helyszínen csatlakozik, annak elég a megadott starthelyre jönnie. Létszámkorlát nincs, a felesleget úgyis elhagyom útközben. ;)
A hosszabb távra azok vállalkozzanak, akik bírják a kaptatót és a gyorsabb haladási tempót.
A program rövid leírása:
Ez a túra most igazán közönségbarát, mindenki kedve szerint vállalkozhat rövidebb vagy hosszabb távra is.
Az útvonal: Zebegény (Havas Boldogasszony templom) - (Z) Malom-völgy - Halastó - Fehér forrás-csoport - Törökmező turistaház - (K) Czerovszki-kő
- innen rövid úton: (Z+) Vizes-árok - Zebegény
- vagy tovább hosszabb (nehezebb) úton: (K) Köves-mező - Hegyes-tető - (S) Szent Mihály-hegy - (S barlang) - Remete-barlang - (S+) Dobozi-orom - Borostyán-kői pihenő - (fakultatív mászóka a végén: (SO, S) Bodzás-völgy - Ernő-forrás - Bodzás-pihenő) - Zebegény, kálváriadomb
A táv-szint adatok:
rövid táv: 12 km / 250 m
közép táv: 22 km / 900 m
nehéz táv: 25 km / 1100 m
A túra kiindulópontja a zebegényi Havas Boldogasszony templom. A magyaros szecessziós, Havas Boldogasszony tiszteletére szentelt templom Györgyi Dénes, Jánszky Béla és Kós Károly tervei alapján épült 1910-ben.
- Öcsém kívánságára úgy tervezem, hogy a túra indulása előtt a templomot belülről is meg tudjuk nézni, ezért vasárnap a reggeli mise előtt fogunk odamenni.
A templomról bővebben: http://www.vendegvaro.hu/romai-katolikus-templom-havas-boldogasszony-zebegeny
Miután jól megnéztük a templomot, elindulunk a Malom-völgybe, talán víz is lesz benne, ha nem apasztotta el a nyári nagy szárazság. A völgy végén, a halastónál lesz lehetőségünk a kutyacsobbantásra is. Ez után hamarosan elérjük a Törökmezői turistaházat, ahol leöblíthetjük az út porát - utasoknak b.sörrel, sofőröknek és kiskorúaknak bambival. :)
Utunkat a Czerovszki-kő felé folytatjuk, majd hamarosan útelágazáshoz érünk - aki csak rövidebb távon szeretne velünk túrázni, a zöld + jelzésen a Vizes-árkon át visszasétálhat Zebegénybe (a túra távja így kb. 12 km / szintemelkedés 250 m lesz).
Aki többet szeretne menni, azzal a kék jelzésen folytatjuk a túrát a Köves-mező érintésével a Hegyes-tetőre, ahonnan a kilátóból gyönyörködhetünk a Duna-kanyar panorámájában. Innen leereszkedünk a Szent Mihály-hegyre, majd annak oldalában a Remete-barlanghoz. A Barlangtól fel kell kapaszkodnunk a Dobozi-oromhoz, út közben Zebegény felé, több helyről tudunk még gyönyörködni a kilátásban. A túra végén még két lehetőség van, a gyengébbek egyenesen mehetnek vissza Zebegénybe. Az igazán "elszánt elvetemültek" pedig tehetnek egy kitérőt a Bodzás-völgy felé, fölötte a Bodzás-pihenőtől igazán szép kilátás nyílik az őszi erdőre, majd innen ereszkedhetünk le Zebegénybe.
A túra a Kálváriadombon álló kilátóban fejeződik be naplementekor, melynek várható bekövetkezése 18 óra körül lesz. Utána hazatérés fakultatív módon és időpontban.
Az elágazásoknál mindenkit útbaigazítok, az út vége onnantól önállóan is megtehető. A hosszabb távra azok vállalkozzanak, akik bírják a kaptatót és a gyorsabb haladási tempót.
Az útvonal: Zebegény (Havas Boldogasszony templom) - (Z) Malom-völgy - Halastó - Fehér forrás-csoport - Törökmező turistaház - (K) Czerovszki-kő
- innen rövid úton: (Z+) Vizes-árok - Zebegény
- vagy tovább hosszabb (nehezebb) úton: (K) Köves-mező - Hegyes-tető - (S) Szent Mihály-hegy - (S barlang) - Remete-barlang - (S+) Dobozi-orom - Borostyán-kői pihenő - (fakultatív mászóka a végén: (SO, S) Bodzás-völgy - Ernő-forrás - Bodzás-pihenő) - Zebegény, kálváriadomb
A táv-szint adatok:
rövid táv: 12 km / 250 m
közép táv: 22 km / 900 m
nehéz táv: 25 km / 1100 m
A túra kiindulópontja a zebegényi Havas Boldogasszony templom. A magyaros szecessziós, Havas Boldogasszony tiszteletére szentelt templom Györgyi Dénes, Jánszky Béla és Kós Károly tervei alapján épült 1910-ben.
- Öcsém kívánságára úgy tervezem, hogy a túra indulása előtt a templomot belülről is meg tudjuk nézni, ezért vasárnap a reggeli mise előtt fogunk odamenni.
A templomról bővebben: http://www.vendegvaro.hu/romai-katolikus-templom-havas-boldogasszony-zebegeny
Miután jól megnéztük a templomot, elindulunk a Malom-völgybe, talán víz is lesz benne, ha nem apasztotta el a nyári nagy szárazság. A völgy végén, a halastónál lesz lehetőségünk a kutyacsobbantásra is. Ez után hamarosan elérjük a Törökmezői turistaházat, ahol leöblíthetjük az út porát - utasoknak b.sörrel, sofőröknek és kiskorúaknak bambival. :)
Utunkat a Czerovszki-kő felé folytatjuk, majd hamarosan útelágazáshoz érünk - aki csak rövidebb távon szeretne velünk túrázni, a zöld + jelzésen a Vizes-árkon át visszasétálhat Zebegénybe (a túra távja így kb. 12 km / szintemelkedés 250 m lesz).
Aki többet szeretne menni, azzal a kék jelzésen folytatjuk a túrát a Köves-mező érintésével a Hegyes-tetőre, ahonnan a kilátóból gyönyörködhetünk a Duna-kanyar panorámájában. Innen leereszkedünk a Szent Mihály-hegyre, majd annak oldalában a Remete-barlanghoz. A Barlangtól fel kell kapaszkodnunk a Dobozi-oromhoz, út közben Zebegény felé, több helyről tudunk még gyönyörködni a kilátásban. A túra végén még két lehetőség van, a gyengébbek egyenesen mehetnek vissza Zebegénybe. Az igazán "elszánt elvetemültek" pedig tehetnek egy kitérőt a Bodzás-völgy felé, fölötte a Bodzás-pihenőtől igazán szép kilátás nyílik az őszi erdőre, majd innen ereszkedhetünk le Zebegénybe.
A túra a Kálváriadombon álló kilátóban fejeződik be naplementekor, melynek várható bekövetkezése 18 óra körül lesz. Utána hazatérés fakultatív módon és időpontban.
Az elágazásoknál mindenkit útbaigazítok, az út vége onnantól önállóan is megtehető. A hosszabb távra azok vállalkozzanak, akik bírják a kaptatót és a gyorsabb haladási tempót.
2012-10-14in1040739